ایتالیا

شاید پر بی ربط نگفته باشد آن ضرب المثل ایتالیایی که می گوید: “همۀ راه ها به رم ختم می شود!” رم، شهری که به همراه شهرهای دیگر ایتالیا تقریبا نیمی از آثار باستانی کل دنیا را در خود جا داده است. ایتالیا نه فقط کشور بناهای تاریخی و آثار هنری غنی، که سرزمین شگفتی های بی پایان است: ورزش، جاذبه های توریستی طبیعی و فرهنگی، مد، غذا و سبک زندگی شاد ایتالیایی ها در سراسر دنیا زبانزد است.
علاوه بر رم، زندگی در هر کدام از شهرهای دیگر ایتالیا تجربه ای تکرار نشدنی برای شما به همراه خواهد آورد:
ونیز، شهر خانه های روی آب و پل های رمانتیک؛ میلان، پایتخت طراحی و مد اروپا؛ فلورانس؛ زادگاه فرهنگ غنی ایتالیایی؛ تورین، قطب صنعتی ایتالیا و میزبان فستیوال های موسیقی و فیلم، پیزا با برج معروفش و مناظر بدیع ایالت توسکانی؛ ناپل، سیسیل و ساردنیا با سواحل مدیترانه ای بی نظیر که هر سال میلیون ها توریست را به خود می کشاند؛ علاوه برهمۀ اینها جنگل های کوهستانی و دریاچه های بکر مناطق شمال و شمال شرق ایتالیا، تنها بخشی دیگری از دیدنی های این کشور منحصر به فرد است.
ایتالیا پنجمین کشور پر جمعیت اروپا و 23مین کشور پر جمعیت دنیا است و جزو 8 کشور صنعتی جهان محسوب می شود. آب و هوای ایتالیا بسیار مطبوع است ؛ به طوریکه بیشتر هوای معتدل فصلی دارد و آب هوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان های داخلی تفاوت زیادی دارد.

زندگی به سبک ایتالیایی

در کمتر جایی از دنیا هنر و زندگی اینقدر آسان با هم درآمیخته می شوند.این کشور ممکن است مهد ظهور نامهای شاخصی چون دانته، میکلانژ، داوینچی، بوتیچلی بوده باشد اما سرزمین سالواتوره فراگامو، جورجو آرمانی و گوالتی یرو مارکزی نیز به حساب می آید. غذا، مُد، هنر و معماری – خیلی زود متوجه خواهید شد که ریشه و معنای زندگی در ایتالیا، تعلق خلل ناپذیر مردمان این کشور به خوش زیستن در زندگی است. بسیاری از ایتالیایی ها قلباً به رایحه ی ماندگار پنیر ایتالیایی، یا خلق لطافت های هنری در مجسمه هایی از سنگ سخت یا ظرافت های کنسرت ویوالدی توجه دارند. در عین وجود دیدگاهی زیبا به زندگی، توجهی احساساتی به سبک و جزئیات در همگی مردم این کشور نهفته است. پس تامل کرده و با نگاه جزئی نگر ایتالیایی از زندگی لذت ببرید.

غذاهای ایتالیایی

بعد از این باید سراغ غذاها رفت. ایتالیا به معنای واقعی کلمه، جشن بی پایان انواع غذاهاست. فارغ از اینکه اساساً به غذا علاقه مند هستید یا خیر، درخواهید یافت که نمی توان به سادگی از غذاهای اشتهاآور ایتالیایی گذشت. حتی طعم ساده ترین اسنک می تواند شما را دگرگون سازد، و یک برش پیتزای اصیل ایتالیایی یا میگو سوخاری قیفی یا دسر بستنی ایتالیایی با دانه های پسته جای  خود را دارند. راز این شعبده، توجه بعضاً افراطی به استفاده از بهترین و تازه ترین مواد غذایی و فراورده های فصلی است. در عین آنکه جنبش غذای آهسته در ایتالیا درصدد حمایت از ریشه های پیشه ورانه این سبک است، آشپزی مدرن ایتالیایی نیز مملو از نوآوری است. هم اکنون در باغ های زیتون ایتالیا جدیدترین روش ها به کمک آمده اند تا طعم سنتی روغن زیتون ایتالیایی کماکان مانند گذشته باقی بماند.

جغرافیای ایتالیایی

هم راستا با دلبستگی عمیق مردم ایتالیا به مد، شکل چکمه مانند این کشور آن را به یکی از سمبلیک ترین کشورها در جغرافیای جهان بدل کرده است. عرض کم و کشیدگی زمین از بالا تا پایین آن را از سه طرف به چهار دریای مدیترانه ای (دریاهای آدریاتیک، لونین، لیگوریان و تایرنین) متصل نموده است. در حالی که دیواره شمالی کوه های آلپ و دولومیتز و نیز دریاچه های منجمد در شمال یخبندان ایجاد میکنند، کوه های آتشفشانی وِزُووِیِس، اِتنا و اِسترومبولی در آبخست سیسیل در جنوب این سرزمین در جوش و خروش اند. ایتالیا فراتر از تصویر سنتی ای که از شهرها و موزه های آن وجود دارد، تنها محلی برای سیر و سیاحت نیست. از تجربه صخره نوردی در دیواره های عمودی تا اسب سواری در زمینهای مردابی و حاصلخیز مارِما یا غواصی در آبهای زلال و پر از صخره های مرجانی، همه و همه شما را می خوانند تا از نزدیک آنها را تجربه کنید.

آب وهوا

به طور کلی ایتالیا به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی دارای آب و هوای معتدل و مدیترانه ای می باشد. به لطف وجود گستردگی جغرافیایی شبه جزیره ایتالیا که عمدتاً بخش داخلی آن کوهستانی است، آب و هوای متنوع و دلپذیری در آن وجود دارد. در اکثر قسمت های شمالی و مرکزی، آب و هوای متغیر نیمه معتدل و مرطوب وجود دارد که بعضا با زمستان های سرد و تابستان های گرم همراه است.

مناطق ساحلی نیز دارای زمستان های معتدل و تابستان های عمدتاً خشک هستند. میانگین دما بین 0 در کوه های آلپ و 12 درجه در سیسیل بوده در تابستان ها بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد در نوسان است.

تابستانهای نسبتا گرم و زمستانهای معتدل و گاهی سرد همراه با بارش زیاد باران مخصوصا در مناطق شمالی و مرکزی ایتالیا و رطوبت بالا بدلیل همجواری با دریا از خصوصیات بارز اکثر مناطق ایتالیاست.

جمعیت

جمعیت ایتالیا بر اساس سرشماری یکم ژانویه سال 2011 بالغ بر 60 میلیون نفر می باشد. نسبت تراکم جمعیت به کیلومتر مربع 201 نفر می باشد که نشان ده تراکم بیشتری نسبت به بسیاری از کشورهای اروپای غربی است. هرچند توزیع جمعیت بسیار پراکنده است. پر چمعیت ترین نقاط ایتالیا مربوط به شهرها و روستاهای حومه درۀ پو-که تقریباً نیمی از جمعیت ایتالیا را در بر میگیرد- است که از غرب کوه های آلپ تا دریای آدریاتیک امتداد می یابد شاخص ترین شهر این منطقه شهر تورین می باشد . مابقی جمعیت ایتالیا در شهرهای مهم نظیر رُم، میلان، ناپل و زندگی می کنند. تعداد بسیار محدودی نیز در ارتفاعات ناپل و آپنین، فلات باسیلیکاتا و جزایر ساریدنیا ساکن هستند.

اقتصاد

به طور کلی اقتصاد ایتالیا شاخصه هایی نظیر تولید ناخالص داخلی بالا و نرخ پایین بیکاری شناخته شده است. در سال 2012 ، ایتالیا نهمین اقتصاد بزرگ جهان و پنجمین اقتصاد اروپا بر اساس تولید ناخالص اسمی، و دهمین اقتصاد بزرگ جهان و چهارمین در اروپا بر اساس برابری قدرت خرید ارزیابی شد. همچنین ایتالیا جزو اعضاء موسس G7و G8 ، منطقۀ یورو و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) می باشد.

با پایان جنگ دوم جهانی، اقتصاد ایتالیا به سرعت از اقتصاد کشاورزی محور به یکی از صنعتی ترین اقتصادها در جهان بدل شد و در زمینه های تجارت و صادرات پیشرفت چشمگیری یافت. هم اکنون ایتالیا یک کشور توسعه یافته محسوب میشود و طبق ارزیابی سال 2005، ایتالیا هشتمین کشور از حیث کیفیت زندگی و بیست و پنجمین از نظر شاخص توسعه انسانی ارزیابی شد. به رغم بحران اقتصاد جهانی، نرخ برابری قدرت خرید در ایتالیا کماکان بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا می باشد و نرخ بیکاری 11.4 % کماکان یکی از پایین درصدها در اروپا به حساب می آید. ایتالیا همواره به عنوان کشوری با بخش اقتصادی تجاری مبتکر و تاثیرگذار شناخته می شود. کشاورزی ایتالیا نیز بسیار شاخص می باشد. صنایع خودرو سازی ایتالیا در ساخت خودروهای با کیفیت و طراحی خلاقانه، صنایع کوچک، طراحی و مُد نیز از دیگر بخش های برتر در اقتصاد ایتالیا محسوب می شوند.

جاذبه های توریستی ایتالیا


با جمعیتی غریب به 44 میلیون نفر توریست در سال 2010، ایتالیا پنجمین کشور دنیا از نظر تعداد توریست می باشد.

 بر اساس آماری از سازمان یونسکو بیشتر از نیمی از میراث فرهنگی کل جهان در ایتالیا جای دارد. غنای فرهنگی در کشوری که تنها 0.25 % از سطح خشکی دنیا به آن اختصاص دارد در هر حالتی غیر قابل محاسبه می باشد. درخشش هنر با آثار غير قابل شمارش آن، شاهكارهاي هنرمندان نام آشنا، از صدها سال پیش گردشگران خارجي را به سوي ایتالیا مي خواند.

آثار به جا مانده از گذشته، ‌آثار هنري و جاذبه های خاص طبيعی در شبه جزيره ايتاليا از اصلی ترین دلایل جذب توريست  به این کشور است.